Dünyada İkinci Türkiye’de İlk

Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniğine rahim sarkması şikayeti ile başvuran, yapılan muayenede 3. derece rahim sarkması bulunan ve yapılan ultrason sonrası 12 hafta (3 ay) gebelik tespit edilen hastaya dünyada ikinci ülkemizde bir ilk olarak kapalı rahim sarkması operasyonu yapıldı.

Oluşturulan konseyde gebeliğin sonraki seyri üzerine değerlendirmelerde bulundu ve operasyon kararı alındı.

Daha önce dünyada bir defa yapılan ve başarılı sonuçlanmış vakaya örnek teşkil eden hastaya yapılan gerekli değerlendirmeler sonrası anne ve bebek sağlığına en uygun olacak yöntemle laparoskopik olarak hastanın sarkan rahmi olması gereken anatomik alana alınmış oldu

Operasyon yaklaşık 1 saat sürdü. Planlanan şekilde operasyon başarılı bir şekilde tamamlandı. Ameliyat sonrası annenin sağlık durumu oldukça iyiydi. Operasyondan yaklaşık 6 saat sonra bebek ultrasonla değerlendirildi. Bebek kalp atışları ve yerleşim yeri gebelik için optimal görünümdeydi.

Yılda yaklaşık 60.000 doğumun, günde 1500 civarında Kadın Doğum polikliniğine başvuran hastanın olduğu Şanlıurfa’da, az rastlanılan özellikli gebeliklerle oldukça sık karşılaşılmaktadır. Temennimiz anne ve bebek sağlığı adına tedavisi güç olan hastalıklarda yeni yöntemlerin geliştirilmesi noktasında gerekli çabanın gösterilmesidir.